×
  • PL
  • ENG

Rozwój w obliczu zmian – wywiad z Prezesem VECTOR SMART DATA Jerzym Kusiem (Dwumiesięcznik ENERGETYKA)

Data publikacji: 15 maja 2019

Zapraszamy do lektury wywiadu z Prezesem VECTOR SMART DATA Jerzym Kusiem dla Dwumiesięcznika ENERGETYKA.

Działają państwo na rynku już od kilkunastu lat. Przez ten czas zmieniała się branża, firma zaś budowała swoją pozycję rynkową. Jaki jest obecnie udział w rynku VECTOR SMART DATA?

W 2006 roku VECTOR rozpoczął pierwsze pilotaże telemetrii dla sieci ciepłowniczych m.in. w GPEC – sąsiedzkiej firmie z Gdańska. Na rynku był to okres testowania różnych rozwiązań telemetrycznych, zarówno przez dystrybutorów ciepła, jak i wody, prądu czy gazu. Jednak to dystrybutorzy ciepła najlepiej wykorzystali technologie telemetryczne, podczas gdy w przypadku innych mediów pozostawały one głównie w fazie testów i pilotaży. Stąd też dzisiaj nasycenie systemami zdalnego odczytu ciepłomierzy w skali kraju sięga kilkudziesięciu procent. Branża dystrybucji ciepła, w porównaniu z innymi mediami, zdecydowanie przoduje pod kątem wykorzystania systemów telemetrycznych. Przez lata VECTOR konsekwentnie rozwijał technologie i realizował wdrożenia w ciepłownictwie. W 2016 roku ze struktur VECTOR została wydzielona spółka VECTOR SMART DATA – odrębna marka dedykowana właśnie telemetrii. Nasze udziały w krajowym rynku szacujemy obecnie na 70%.

Do kogo VECTOR SMART DATA kierowało i kieruje obecnie swoją ofertę?

Koncentrujemy się na kilku branżach, wśród których dominuje dystrybucja ciepła. Naszymi klientami w tym obszarze są krajowi liderzy, m.in. spółki z Grupy Veolia, Fortum, PGE czy TAURON Ciepło. Największe do tej pory wdrożenie realizowaliśmy dla Veolii w Warszawie, gdzie w dwóch systemach – SAOC i ISC – działa ok. 18 tys. urządzeń. Trzeba przy tym pamiętać, że sieć ciepłownicza w stolicy pod względem wielkości jest w pierwszej czwórce na świecie! Drugim obszarem aktywności jest telemetria zużycia wody, tj. odczyty wodomierzy rozliczeniowych dla spółek wodociągowych. Największym wdrożeniem w tym zakresie był z kolei obejmujący ok. 17 tys. wodomierzy projekt dla MPWiK w Warszawie. Prowadzimy także prace rozwojowe w zakresie submeteringu wody, tj. wewnętrznych rozliczeń w ramach wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni, a także mamy na koncie wdrożenia systemów telemetrycznych dla przemysłu. Rynek dystrybucji ciepła w kraju jest rynkiem nasycającym się, stąd też rozwijamy ofertę dla innych obszarów biznesowych.

Szczególnie intensywny okres zmian w VECTOR SMART DATA to ostatnie 12 miesięcy. Jakie działania zostały podjęte na przestrzeni ostatniego roku??

Primum non nocere – po pierwsze nie szkodzić. Nie zmienialiśmy więc tego, co jest dobre w spółce i dla spółki. Priorytetem pozostaje rynek dystrybucji ciepła i na nim umacniamy pozycję. Podjęliśmy za to decyzję o zmianie całej gamy produktowej w zakresie urządzeń dla branży ciepłowniczej. Zmienność technologii radiowych (m.in. kolejne generacje GSM) oraz rosnące wymagania funkcjonalne wymuszają taki krok pod kątem dalszego rozwoju. Pod względem wewnętrznym przez ostatni rok duży nacisk postawiliśmy zaś na obszar badań i rozwoju. Znacznie rozbudowaliśmy zespół odpowiedzialny za działania R&D w naszych strukturach. Obserwatorzy z zewnątrz widzą też, że inwestujemy w wizerunek firmy. Mamy nową stronę internetową, jesteśmy aktywni na Linkedin. A dla naszych klientów organizujemy „Heating Forum”, czyli nową formułę cyklu spotkań, kierowanych do ekspertów z branży ciepłowniczej. Stanowią one okazję do swobodnej wymiany doświadczeń oraz rozmowy na tematy istotne dla biznesu ciepłowników.

 Jaka jest obecnie sytuacja w branży systemów telemetrycznych? Jakie trendy i kierunki rozwoju dominują na rynku?

Wiele w branży mówi się o IoT (Internet Rzeczy), z którym związane są nowe technologie LTE, np. NBIoT oraz LteCat.M1. O tych dwóch technologiach jest szczególnie głośno w mediach. Rozwój w kierunku nowych rozwiązań wymusza obawa ewentualnego wyłączenia usługi 2G, na której jest oparta transmisja danych z urządzeń pomiarowych i monitorujących. Ponadto dynamicznie rozwijają się też inne technologie radiowe, np. LoRaWAN czy SigFOX, które my też będziemy wykorzystywać w swojej działalności. O czym jeszcze warto wspomnieć? Odchodząc nieco od kwestii czysto technologicznych, w branży zauważalny jest również trend wchodzenia telemetrii w zupełnie nowe obszary, takie jak chociażby monitoring medyczny, parkingi, car-sharing, rowery miejskieczy nawet ławki w parku.

Czy zapotrzebowanie na usługi VECTOR SMART DATA będzie rosło? Jak firma dopasowuje się pod kątem oferty do potrzeb rynku?

Zapotrzebowanie na rozwiązania IoT w telemetrii stale rośnie. Systematycznie pojawiają się nowe koncepcje i pomysły monitorowania różnych urządzeń, miejsc czy procesów technologicznych. Wzrasta też popyt na usługi dodane dla odbiorców ciepła, które stanowią uatrakcyjnienie oferty dostawców dla klientów indywidualnych. W VECTOR SMART DATA na bieżąco monitorujemy trendy. Jak wspomniałem wcześniej, pracujemy nad nową bazą produktową, która w pierwszej kolejności znajdzie zastosowanie w telemetrii sieci ciepłowniczych, ale następnie będzie mogła być wykorzystana także w innych obszarach rynku. Cały czas wspieramy też naszych obecnych klientów i pracujemy nad produktami dedykowanymi indywidualnie do ich potrzeb.

Jakie spojrzenie na przyszłość branży ma VECTOR SMART DATA? Jakie są najbliższe plany i wyzwania stojące przed spółką?

Zdecydowanie możemy spodziewać się, że branża będzie ewoluować i my także chcemy w ten sposób działać. Planujemy stopniowo rozwijać się w nowych segmentach rynku, opierając się przy tym na tej samej bazie produktowej, jeśli chodzi o sprzęt i oprogramowanie. Mamy też plan, by zająć się tematem alternatywnych do ciepłomierzy i podzielników kosztów metod rozliczania w budynkach o pionowo zintegrowanych wewnętrznych instalacjach ciepłowniczych. Być może takie działania wdrożymy w drugiej połowie roku. Dla mnie ważne jest, by spółka utrzymała swoją tożsamość. Podkreślę więc raz jeszcze, że naszym priorytetem pozostaje sektor energetyki cieplnej. Na pewno VECTOR SMART DATA nadal będzie innowacyjną spółką, ekspertem na rynku telemetrii ciepła. Jednocześnie planujemy budować taką samą pozycję w innych obszarach.

Kontakt

VECTOR SMART DATA sp. z o o.
Krzemowa 6, 81-577 Gdynia, Poland
NIP 9581671343 REGON 363177013 KRS 0000589997 BDO 000008738
Rejestr: Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ VIII Wydział Gospodarczy KRS
Kapitał zakładowy 2.480.000,00 PLN
Dziękujemy za zgłoszenie! Skontaktujemy się z Tobą wkrótce.
Dziękujemy za rejestrację i witamy! Subskrybujesz nasz biuletyn.
W międzyczasie odwiedź naszą stronę STREFA WIEDZY ze świeżymi spostrzeżeniami technologicznymi.
Niedługo odpowiemy. W międzyczasie odwiedź naszą stronę STREFA WIEDZY ze świeżymi spostrzeżeniami technologicznymi.
Nie zapomnij śledzić nas w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami VECTOR SMART DATA!
Nie zapomnij śledzić nas w mediach społecznościowych, aby być na bieżąco ze wszystkimi nowościami VECTOR SMART DATA!

OK
ZOBACZ NA
Google maps